Aktywny wypoczynek: urbex/eksploracja

Kategoria: Rozrywka Opublikowano: piątek, 23 październik 2020 Super User

urbex 17Jeżeli leniwy urlop to za mało, oryginalnym sposobem zagospodarowania czasu może stać się urban exploration. To względnie nowa dziedzina podróżowania, która polega na zwiedzaniu miejsc niedostępnych, głównie opuszczonych pustostanów: budynków mieszkalnych, sanatoriów, szpitali, kanałów, oraz przejść podziemnych. Eksploratorzy docierają także do zamkniętych dla ogółu przestrzeni, znajdujących się w ciągle czynnych budynkach publicznych, odkrywają hale maszyn, szyby wind, poddasza, albo piętra, które przestały być użytkowane.

Uprawianie eksploracji miejskiej może być dość trudne, stąd przed każdą wycieczką należy się właściwie spakować. Bardzo istotne jest zabranie ze sobą komfortowego ubrania – butów z twardą podeszwą i garderoby, która nie wpływa na zakres ruchów. Wyposażając torbę, trzeba pamiętać o takich przedmiotach jak: solidne rękawiczki, latarka czołowa i ręczna latarka led, zapas akumulatorów, oraz poręczny nóż albo bagnet, choć tak samo użyteczne bywają wielofunkcyjne scyzoryki. Czasem przydać się może też ostrzałka do noży i półmaska albo maska gazowa, szczególnie kiedy budynek prawdopodobnie jest składowiskiem niezabezpieczonych środków chemicznych.

Nieznane twarze eksploracji miejskiej

Popularność eksploracji miejskiej nieprzerwanie wzrasta, i to nie tylko wśród tych szukających interesującego sposobu na zorganizowanie sobie wakacji. Coraz większa rzesza postanawia się tym zajmować ze względów twórczych oraz badawczych. Nieczynne, ukryte przed ludźmi budynki, które często wymagają strumienia latarki, są najlepszym motywem artystycznych zdjęć. Roztaczająca się naokół aura mistyczności i samotności nad wyraz sprzyja tworzeniu efektownej sztuki, w której stapiają się różne światy: obecny oraz miniony.

urbex 18Tak samo duże znaczenie dla naszej kultury ma naukowe umotywowanie eksploracji miejskiej. Penetrowane budowle często można odbierać jak miejsca upamiętnienia, a poznawanie losów ich, oraz posiadających z nimi powiązanie osób, umożliwia zapisanie się w świadomości regionalnej. W takim ujęciu każda wycieczka może mieć charakter naukowy, a nie jedynie turystyczny.

Odsłony: 872