Nauka połączona z rozrywką - czy może być coś lepszego?

Kategoria: Rozrywka Opublikowano: czwartek, 06 lipiec 2017 Super User

lego mindstorms robotŻyjemy w fascynujących czasach. Rozwój technologiczny, jaki mogliśmy zaobserwować w ciągu ostatnich 20 lat, nie przyszedł do głowy nawet wielu autorom książek SF. XXI wiek to wszakże nie tylko usprawnienia życia czy rozrywka na niespotykanym dotąd pułapie. To również szansa rozwoju dla młodych ludzi.

Jeszcze parę lat wstecz można było myśleć, że rozwój technologiczny się zatrzymał, a chociaż znamiennie zwolnił. Owszem, telewizory były coraz bardziej płaskie, tudzież wyświetlacze telefonów komórkowych coraz bardziej kolorowe. Brakowało wszelako prekursorskich odkryć technologicznych, jakie zmodyfikowałyby nasze życie, jak przykładowo net, telefon czy GPS. Ostatnimi czasy jednak doszło do następnej wielkiej zmiany, za którą uznaję powszechną obecność smartfonów. Za sprawą stałego połączenia z internetem z wykorzystaniem przedmiotu w kieszeni, a także różnego wariantu aplikacji, musimy modyfikować nasze myślenie o życiu - począwszy od spraw prywatności, poprzez szukanie usług, po zwykłą reklamę. Bez dwóch zdań smartfony odmieniły nasze życie.

Nie zdołam oprzeć się przeświadczeniu, iż ów postęp technologiczny może być zastosowany również w edukacji. Niekiedy tak się dzieje, niemniej jednak częściej mam wrażenie, iż placówki oświatowe nie nadążają za zmieniającą się rzeczywistością. Bezsprzecznie, w większości spośród nich są sale komputerowe, natomiast zajęcia czasem urozmaicane są jakimś doświadczeniem bądź zaprezentowaniem filmu na TV. Czy to jednak nie za mało? Czy młodzież XXI stulecia, jaka błyskawicznie się nudzi oraz wydaje się przyzwyczajona do odbierania wielu bodźców równolegle, umie się wciąż skoncentrować na zwykłej książce lub wykładzie pozbawionym choćby kilku wstawek multimedialnych?

lego mindstormsJeżeli nawet wciąż w tej chwili można na to pytanie odpowiedzieć twierdząco, to i tak zmieni się to w trakcie najbliższych paru lat. Z tej racji uważam, że placówki edukacyjne muszą być modernizowane. Ale nie chodzi mi tutaj tylko i wyłącznie o standardowe meble czy renowację ścian na korytarzu. Zdecydowanie winniśmy zadbać o wysokiej klasy sprzęty, takie jak przykładowo monitory multimedialne, jakie nie tylko pomogą młodym osobom w zdobywaniu wiedzy, ale także przygotują naszych podopiecznych do wyzwań, jakie niesie 21 wiek.

Uważam również, ze obecnie - jak nigdy wcześniej - ważne jest, by łączyć naukę z rozrywką. Istnieje przecież tyle nowych możliwości. Zobacz chociażby tutaj - czyż nie jest to doskonały sposób na to, aby w naszych podopiecznych od małego wykształcać kreatywne i logiczne myślenie, a przy tym ich nie zanudzić? Moim zdaniem to „must have” każdej szkoły.

Nie jestem pewny, czy to bardziej apel do naszych władz czy też kierowników placówek oświatowych. Niemniej uważam, że na edukacji nie mamy prawa oszczędzać. A zapewnienie w szkołach nowoczesnych rozwiązań sprowadzi profity długofalowe, jakie trudno nam sobie obecnie nawet wyobrazić.

Odsłony: 1357