Czy muzyka może być postrzegana jako kultura elitarna? Atuty i wady nowoczesnego i tradycyjnego podejścia twórców do muzyki

Kategoria: Rekreacja Opublikowano: wtorek, 03 maj 2022 Super User

christo g582454c33 640Muzyka jest stałą składową cywilizacji. Towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Dostarcza zabawy, tworząc zarazem nośnik odczuwanych przez twórców emocji. Tworzący dziś artyści reprezentują zarówno nowoczesne, jak i konwencjonalne nastawienie do niej. Oba są ważne, choć mają swoje ułomności i atuty.

Muzyka częścią kultury elitarnej

Ciężko jest zanegować fakt, że muzyka stanowi część kultury elitarnej. Jest ona przekaźnikiem tradycyjnych wartości, a zarazem ogromnej wagi komponentem dorobku twórczego szerokiej grupy państw. Pomaga otworzyć się na sztukę, tworząc cenne dobro danego społeczeństwa. Brak jest chyba narodu, który nie byłby w stanie pochwalić wybitnymi muzykami.

Tradycyjne podejście do muzyki

Dzięki konwencjonalnemu podejściu do muzyki przekazujemy kolejnym pokoleniom ogromnej wagi dziedzictwo kulturowe. Tego typu nastawienie ogranicza grupę twórców do jednostek mających wymagane kompetencje i uzdolnienia muzyczne. Choć z jednej strony korzystnie wpływa to na poziom utworów, to wykształca się w ten sposób elitarny krąg artystów, do którego nie nie wszyscy mają dostęp. Ponadto, takie konwencjonalne podejście do muzyki zawęża perspektywy dla kreowania nowych, oryginalnych form muzycznych.

Muzyka nowoczesna

theatre g531d74cc3 640Nowoczesne nastawienie do muzyki dostarcza zupełnie nowych możliwości jej percepcji. Dzięki niemu wykształcają się nowe gatunki, a różne kategorie muzyczne wzajemnie się przenikają. Z drugiej strony takie innowacyjne traktowanie muzyki w coraz większym stopniu przybliża ją do sektora rozrywki nastawionego na zysk, pozbawiając znaczenia kulturowego. W ten sposób muzyka w coraz szerszym stopniu staje się produktem sprzedażowym.

Nowoczesne podejście do muzyki może niestety doprowadzić również do zaniżenia jej poziomu. Wynika to faktu, że komponować może ją niemal każdy, nie bacząc na posiadane zdolności. Dobrze jest zatem czerpać tak samo z konwencjonalnego, jak i nowoczesnego nastawienia do muzyki. Jest ona bowiem wyjątkowym przekaźnikiem kultury, uwalniającym dobre uczucia i dostarczającym mnóstwo radości.

Odsłony: 257