Kitesurfing. Parę wskazówek dla początkujących

Kategoria: Sport Opublikowano: wtorek, 10 styczeń 2017 Super User

ktesurfingKitesurfing jest to sport wodny technicznie zbliżony do windsurfingu, jednak dość mocno się różni w technice używania deski. Prowadzi się ją w taki sposób jak w trakcie jazdy na fali – na krawędzi. Nie ma żagla jak w windsurfingu, używamy kite’a, rodzaju latawca , który jest wykorzystywany właśnie w tej konkurencji.

Kitesurfing tak jak każdy pozostały surfing oraz tak jak każda inna dyscyplina ma własne zasady postępowania w konkretnych przypadkach. Jak w każdym sporcie profesjonaliści posiadają całą gamę patentów, jakimi z przyjemnością się dzielą z żółtodziobami. Poniżej znajduje się garść z nich. Głownie są to wskazówki które czynią prostszym pływanie , a także gwarantują nienaganną formę użytkowania akcesoriów.
Na wstępie latawiec powinno się pompować nie wcześniej niż po kompletnym rozciągnięciu na płaszczyźnie. W innym wypadku może to skutkować zaplątaniem balonów w tubie. Nie uda się wtedy ich wystarczająco napompować, mogą najzwyczajniej przerwać się.
Nie zapominaj, aby zawinąć sznurki na bar w taki sposób, by ruch dłoni przebiegał po ósemce. Zrobienie tej czynności w wymieniony sposób nie pozwoli na skręt sznurków.

latawiecPrzyczyną sytuacji, gdzie balon traci powietrze jest najprawdopodobniej fakt, że jest w nim ubytek. A jak najprościej zlokalizować ubytek w latawcu? Podobnie jak w dętce od roweru. Powinno się go zanurzyć w wodzie z mydłem, a następnie ponownie napompować. Tam gdzie jest ubytek będą bańki mydlane. Należy zaznaczyć to miejsce np. mazakiem, potem dokładnie wypłukać balon, osuszyć i zabrać się za łatanie ubytku.

Do kitesurfingu przeznaczaj trapezy z opcją sprawnego rozpięcia z pojedynczej strony. Ułatwiają składanie kite’a.
Nie wolno składać latawca za każdym razem w ten sam sposób i w tym samym miejscu. Zagięcia materiału powstające wciąż w jednakowych lokalizacjach potrafią wpłynąć na rozciągnięcie materiału, a to następnie potrafi doprowadzić do zmiany kształtu i charakterystyki skrzydła.
Wymiary latawca osiągają od 0.7 do 21 metrów kwadratowych. Pamiętaj, żeby latawiec dobierać wg własnych gabarytów oraz masy własnej twojego ciała. Im większy kite, tym większa jego prędkość. Żółtodziobom polecamy więc stosunkowo małe latawce. Ten sposób doboru kite’a zagwarantuje większe bezpieczeństwo.

Odsłony: 1675