Ośrodki sportowe w górach – ciekawe rozwiązanie

Kategoria: Sport Opublikowano: środa, 02 luty 2022 Super User

hiking g35d3aa8c5 640Domy zbudowane z bali posiadają specyficzny, rustykalny klimat. Z tego względu często stosuje się tą metodę budowlaną w miejscach, które mają zapaść w pamięć odwiedzających. Są to dla przykładu domy weselne i ośrodki sportowe w górach. Jasne, że nie każdy przepadają za weselami w swojskim klimacie, niemniej jednak, imprezy zorganizowane w klimatycznej sali położonej gdzieś pośród zieleni, będą miały swoją niepowtarzalną atmosferę. A po przebudzeniu będziemy mogli… odpocząć po długiej nocy w spokojnym otoczeniu ;) Podobnie ma się rzecz z ośrodkami sportowymi. Tutaj raczej mniejsza ilość osób będzie miała obiekcje w kwestii stylu – co jest bowiem bardziej stosownego niż po całym dniu jazdy na nartach czy snowboardzie wrócić do ciepłego ośrodka w klasycznym góralskim stylu?

Oczywiście budynki z bali, to nie jedynie urocza atmosfera – posiadają one wiele właściwości, które sprawiają, że posiadanie takiego domostwa daje wiele korzyści. Kluczowa kwestia to ogrzanie takiego budynku. Domy z bali niezwykle szybko się nagrzewają i nawet po dłuższej nieobecności po krótkim czasie możemy radować się przyjemnym klimatem. Oprócz tego drewno w ogóle, a bale szczególnie neutralizują niekorzystne jony dodatnie emitowane przez urządzenia elektryczne. Dodatkowo domy z bali stawia się zdecydowanie szybciej niż klasycznymi technikami.

Jednakże wiadomo nic nie jest perfekcyjne. Kluczową wadą domów z bali jest ich cena. Ile kosztuje dom z bali? Jest to zależne od projektu, ale dla uproszczenia można przyjąć, że więcej niż murowany dom o podobnej powierzchni. Wracając zaś do wspomnianej kwestii ogrzewania – pomimo, że domy z bali sprawnie się nagrzewają, to jednak drewno nie jest najbardziej optymalnym materiałem termoizolacyjnym i w związku z tym potrzebne jest użycie bali znacznej średnicy, co niekorzystnie ma wpływ na koszt domu z drewna tej konstrukcji.

Jeśli chcielibyśmy cieszyć się tego typu domem z bali, ale ograniczają nas finanse to i tak mamy różne opcje. Na przykład domy z drewna jak tutaj do 35m2 są dość tanie, a w ofertach można przebierać gdyż polskie prawo zezwala na budowanie domów o tak niedużej powierzchni bez obowiązku spełniania dużej liczby formalności. W związku z tym dostępnych jest dużo ciekawych projektów tego rodzaju.

log home g5f93916f4 640Innym popularnym typem budynków są drewniane domy letniskowe całoroczne. Jak wspomniano już wyżej, zaletą takiej konstrukcji jest fakt, że sprawnie się nagrzewa, wobec czego używanie takiego domu również chłodniejszymi porami roku nie stanowi problemów.

Reasumując, bale to ciekawy materiał budowlany, który można stosować w różnych realizacjach. Sprawdzi się tak samo przy konstrukcji ośrodka wypoczynkowego w Tatrach, ale też dla miłośników domów z drewna z tarasem, położonych nad malowniczym stawem.

Odsłony: 183