Ruch na świeżym powietrzu z własnym zwierzakiem

Kategoria: Sport Opublikowano: środa, 02 marzec 2022 Super User

horse ge012bfc77 640Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że to nie jedynie frajda ale także powinności. Da się to odczuć szczególnie gdy trzeba wstać wcześniej w zimny lub deszczowy poranek i iść z własnym ulubieńcem na dwór.

W takich momentach raczej nie zauważamy plusów tego, że coś zmusza nas do aktywności fizycznej – a warto! Homo sapiens jako gatunek wymaga pewnej dawki wysiłku fizycznego dla zachowania zdrowia – odnosi się to zarówno do kondycji fizycznej jak i psychicznej. Zwykły spacer z pupilem 3 razy w ciągu dnia umożliwia zaspokojenie choć części tych potrzeb. A to jedynie podstawowy rodzaj aktywności. Nasz pies może być towarzyszem podczas joggingu czy jeżdżenia na rowerze. Będzie to dobre zarówno dla człowieka jak i dla niego – generalnie psy potrzebują wysiłku nawet bardziej niż ludzie.

Uprawianie sportu z psem ma też pewną nieoczywistą zaletę – stanowi ,,protezę” silnej woli. ileż to razy przyrzekaliśmy sobie, że weźmiemy się za swoją formę. A ile razy daliśmy radę pozostać przy tym postanowieniu i systematycznie ćwiczyć? Głupio się przyznać. Wiadomo każdy czasami ma lenia, ale nie jest to wytłumaczenie dla futrzastego stworzenia skaczącego wesoło koło drzwi. Jakim człowiekiem musielibyśmy być żeby mu odmówić? Także mimo braku zapału wciągniemy obuwie na nogi i ruszymy się z domu. A po powrocie poczujemy satysfakcję, że znów przezwyciężyliśmy słabości i uszczęśliwiliśmy swojego czworonogiego towarzysza.

bieganieNaturalnie trzeba mieć na uwadze, że chociaż wszystkie mają wielkie serce, to mimo wszystko psy są bardzo różne. Rasy stworzone do ciężkich jak Malamut lub Samojed będą biec nadal, długo po tym gdy kondycja ich człowieka przepadnie w oddali. Ba, mogą nawet poholować nas na rowerze gdy nie będziemy dawać rady. Natomiast z Yorkiem lub niedużym kundelkiem trzeba obchodzić się z większą uwagą. Zawsze jednak nasz psiak na pewno będzie zadowolony z faktu, że miał możliwość solidnie się wyhasać.

Podsumowując, uprawianie sportu – joggingu, jazdy na rowerze czy nawet zwyczajne długie spacery w towarzystwie naszego ulubieńcem to przepis na dobrą formę i świetny humor tak samo dla człowieka i dla niego.

Odsłony: 102