O czym należy wiedzieć zanim się wybierzesz w góry rowerem?

Kategoria: Sport Opublikowano: wtorek, 22 marzec 2022 Super User

bmx g1a3286c60 640Wycieczki rowerem po górach to po pierwsze trening niezwykle ekstremalny i niebezpieczny, zaś z drugiej to prawdziwa przyjemność mieć okazję podziwiać z góry wszystko to, co każdego dnia jest na wyciągnięcie naszej ręki. Warto jednak mieć świadomość, co nam będzie potrzebne do takiej wycieczki dokonując takiego wyboru po raz pierwszy.

Nade wszystko potrzeba zdołać dobrze jeździć na rowerze. Należy być gotowym na niezbyt prostą drogę, niejednokrotnie błotniste, czy też z niemałą liczbą podjazdów. To wymaga dobrej kondycji, siły kończyn dolnych, refleksu jak i konkretnych sposobów jazdy. Warto pomyśleć nad pobytami w siłowni i polepszeniem wytrzymałości i ogólnej siły. Wtedy droga nie powinna niepokoić, a dawać dużo frajdy w trakcie jazdy.

Będąc początkującym, warto wyznaczyć sobie jakąś łatwą trasę, by mieć orientację, z czym obcujemy. Dobrze jest wyszukać taką trasę, która chętnie uczęszczana jest przez innych rowerzystów i nie ma wielu trudnych punktów do unikania. Dlatego też przed rozpoczęciem jazdy, warto pomyśleć o sprawdzeniu drogi pieszo.

Najważniejszy do takiej wyprawy jest oczywiście rower. Jak sama nazwa sugeruje najlepszym wyborem będzie górski rower, który będzie posiadać dobrą amortyzację, niezbyt wąskie opony i dobre hamulce.

san francisco gff3f696d9 640Należy ocenić warunki atmosferyczne. Warto założyć na siebie kilka warstw ubrań. Jeśli będzie za gorąco, zawsze okrycie wierzchnie da się zdjąć lub też wyciągnąć z plecaka, jeśli będzie zbyt zimno. Należy pomyśleć o swoim zdrowiu, czyli dobrze dopasowanym obuwiu z wyprofilowaną podeszwą, kasku, który ochroni głowę w w przypadku urazu tej części ciała. Zmęczyć lub zgrzać mogą się ręce, a dobry uchwyt na kierownicy jest w tym przypadku niezmiernie ważny. Z tej racji cienkie rękawiczki, które posiadają przewiewny krój będą idealne. Nie zaleca się zapomnieć o tym, aby wziąć ze sobą jedzenie, jak i napój w bidonie, który da się umocować w większości rowerów. Na tego typu wyprawy plecak może być zbyt ciężki, dlatego niegłupią decyzją mogą być tutaj sakwy. Wydaje się, że to dużo, ale tego typu szczegóły zabezpieczą nas przed niepożądanym wypadkiem, o który na takich trasach nietrudno, przede wszystkim będąc początkującym.

Odsłony: 224