Ciekawy sport, ale częste urazy – sztuki walki
Sporty walki mogą poszczycić się aktualnie sporą powszechnością. Każdy trener z wieloletnim doświadczeniem, śmiało może stwierdzić, iż takie pasje wiążą się z pewnymi korzyściami, jednak też z niebezpieczeństwami. Toteż warto mieć wiedzę na temat potencjalnych uszkodzeń ciała i opcji terapeutycznych.
Kontuzje u sportowców ćwiczących sztuki walki
W przypadku boksu najpoważniejszymi urazami są obrażenia głowy. Osoby podejmujące tę dyscyplinę nierzadko doświadczają wstrząsu mózgu oraz deformacje zębów. Po takich urazach niezbędna jest regularna fizjoterapia stomatologiczna, umożliwiająca zachowanie zdrowia jamy ustnej. W karate lub taekwondo często zdarzają się natomiast zwichnięcia lub deformacje kości. We właściwy sposób poprowadzona fizjoterapia sportowa może wspomóc w sprawnym powrocie do aktywności. Eksperci w tym obszarze stosują różne techniki, aby zapewnić pacjentowi kontynuację treningów.
Odzyskiwanie sprawności
Sposób rehabilitacji po urazie jest równie istotny, jak samo leczenie. Krioterapia miejscowa znajduje się w grupie najbardziej efektywnych środków na redukcję bólu i opuchlizny po kontuzji. Metoda krioterapii jest w stanie pomóc tkankom się zregenerować i redukuje ryzyko ewentualnych komplikacji. Urofizjoterapia jest zaś niezwykle ważna dla sportowców po kontuzji miednicy i dolnego odcinka kręgosłupa. Właściwe zabiegi wspierają w uzyskaniu całkowitej sprawności mięśni dna miednicy, co jest kluczowe dla odzyskania kondycji.
Przykłady urazów i metod rehabilitacyjnych
Nie jeden pięściarz posmakował ciężkiego wstrząśnienia mózgu podczas zawodów. Po diagnozie stosuje się program rehabilitacji obejmujący krioterapię miejscową oraz fizjoterapię stomatologiczną, co umożliwia szybki powrót do zdrowia i treningów. Znane są również przypadki zawodników kung-fu, którzy doznają dość złożonych złamań kończyn dolnych. Odpowiednio dopasowana rehabilitacja, taping i zestaw ćwiczeń, pozwalają im na szybkie odbudowanie kondycji i wznowienie treningów.
Sztuki walki to wspaniały rodzaj aktywności, jednak naznaczony prawdopodobieństwem nabawienia się różnego typu kontuzji. Nie zawsze można ich wyeliminować, lecz szybka diagnoza i kompleksowa rehabilitacja bardzo często umożliwiają powrót do całkowitej sprawności.